Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Anne Sütünün Önemi

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için uzmanların bir numaralı tavsiyesi olan anne sütü, belli dönemlerde bebeklerinizin en büyük ihtiyacı ve bu ihtiyacı karşılamak adına onunla birlikte sizlerin de yani annelerimizin de düzenli beslenmesi gerekiyor. Aksi takdirde sütün azalması ve yetmemesi gibi bir durum meydana geliyor ve bu da ek gıdaların tüketilmesi gerekliliğini ön plana çıkartıyor ancak bu gereklilik her daim fayda sağlamıyor çünkü az önce de söylediğimiz gibi anne sütü her zaman bir adım önde ve bebeklerin asıl ihtiyacı olan da kesinlikle anne sütüdür. Peki anne sütünü nasıl koruma altına alabilirsiniz ya da nasıl arttırabilirsiniz?

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Sağlıklı beslenmeniz gerekiyor ve bunun yanı sıra gün içerisinde çok fazla su tüketmeniz de sütünüzün artmasında önemli pay sahibidir. Öğünlerinize dikkat edin ve düzeninizi hiçbir şekilde bozmayın. Sağlıksız gıdalardan kaçının ve sebze meyve gibi gıdaları gün içerisinde bol bol tüketin.

Spor yapın. Hamilelikte spor yaparak sizler de sütünüzü belli oranda arttırabilirsiniz ancak sportif faaliyetlerin bedenlerinizi çok fazla yormamasına da dikkat edin. Yoga gibi rahatlatıcı alternatifler bu konuda sizlere en iyi şekilde yardımcı olacak ve beklentilerinize de yanıt verecektir.

Bebeklerinizi tek bir memeden emzirmeyin. Paylaşımı eşit şekilde yapın çünkü aynı memeden emdiği takdirde sütünüz azalacak ve bir süre sonra yetmeyecektir.

Anne Sütünü Arttıracak Yiyecekler

Sebze ve meyveler ilk sıradaki yerini alıyor ve bununla birlikte sarımsak da listelerin en üst sırasında karşımıza çıkıyor. Yıllardan beri sarımsağın anne sütünü arttırdığı söylenir ve uzmanlar da bu konuda tavsiyede bulunmaya devam ediyor.

* Çörek otu

* Kırmızı sebzeler

* Bakliyat ürünleri

* Kurutulmuş meyve ve fındık

* Tereyağı ve süt ürünleri

Bu tür gıdaları düzenli tüketerek sizler de sütünüzü koruyabilir ve hatta arttırabilirsiniz. Hamilelik döneminde bebeğinizin sağlığı için kendi sağlığınıza da ekstra dikkat etmeniz gerekiyor ve bu konuda daha hassas davrandığınız takdirde çok daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz de mümkündür.

Bir cevap yazın

Tag: