Helikobakteri Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri

Helikobakteri Nedir?

Değerli okurlarım sizler için helikobakteri pilori nedir , helikobakteri belirtileri , helikobakteri tedavisi ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağım öncelikle belirtmeliyim ki bende bir sitede gördüm ve ilgimi çekti araştırmak güzeldir dedim araştırdım.Sonuçta ben araştıran adamım.Bir gün hepimizin başına bu tür şeylerin gelebileceğini varsayarak bilgi sahibi olmak güzel bir şeydir.Diyerek konuya başlıyorum.

Helikobakteri pilori nedir?

Mide ile alakalı olan ülser ve benzeri hastalıklara yol açan bir bakteridir.Mide duvarına tutunarak zararlara yol açmaktadır.Tıp bu bakterinin küre şeklinde olduğunu belirlemiş. Helikobakter mide ülserinin % 75 inde bağırsak ülserinin ise neredeyse tamamında görülmekte.Nasılda zararlı bir bakteri imiş değil mi ?.Birde bu bakteri yapısı gereği ile mide asidinden etkilenmiyor.Bunun yanı sıra hem mideye zarar veriyor hemde asit düzeyini bozuyor.

Bazı mide kanserinin bile sebeplerinden olduğunu görmekte bizleri korkutmasına yetiyor.Midede uzun süre yaşamını sürdürdükten sonra kalıcı gastrite dönüşebiliyor.Kendisi ufak ama etkisi büyük bu ufak pisliğin.Bu bakteriyi taşıyan kişilerin normal insanlara göre mide hastalıkları ya da kanseri olma riski 4 kat fazla olduğu söylenmekte.

Helikobakteri belirtileri nelerdir ?

Bu bakteri ajan gibi maşallah.Birçok kişi bu sorunu yaşasa ya da enfeksiyon geçirse bile kendini hissettirmiyor ve belli olmuyor.Ancak şöyle sonuca varabiliyoruz.Ülser mi olduk ? kesin bu bakteriden diyerek varsayım yapabiliriz ancak.

Az yemek yiyerek doygunluk hissediyorsak ,Şişlik,bulantı,kusma,ve o herkes de olan yorgunluk hissi varsa bu bakteri sizde olabilir.Ama bana sorarsanız.Hastalık hastası olmayın.Ne önümüze geleni okuyunca kesin bende var diyoruz.Sayın okurum emin olun %90 hastalığın belirtisi aynı.O yüzden bilgi sahibi olun ama çokta takmayın.

Helikobakteri tedavisi hakkında:

Tedavisi mide asit salgısını engellemeye çalışan ilaç ve antibiyotikler ile sağlanmaya çalışılıyor.Çokta bir etkisi yok çünkü öncede belirttim ajan gibi bu bakteri aslında yiğit gibi de denebilir çünkü adam hiç bir şeyden etkilenmiyor.Kendini iyi korumasını biliyor.O yüzden tamamı ile asla bitmiyor.

Diğer notlar:Bu hastalık bulaşıcı ama nasıl bulaştığını bulamıyorlar anca fikir yürütüyorlar.Fikirlerde şunlar oral yoldan bulaşma durumu varmış.Tükürük,öpüşme biliyorsunuz bir yol daha var fakat buraya yazamıyorum 🙂 bu tarz oral durumlarda bulaştığını iddia ediyorlar.Hatta çatal havlu bıçak gibi eşyalardan da. Bir sitede de bir istatistik dikkatimi çekti.Avrupa da bu bakteriyi taşıyanlar 10 da 6 kişi ikin Türkiye de 10 da 8 imiş.Bende de olabilir siz değerli okuyucum da o yüzden takmıyoruz varsa ne yapalım ölelim mi deyip geçiyoruz.Çünkü hastalıkta her şey düşünmekte başlar düşünmeyelim ve takmayalım.

Bu bilgilerin tamamını uzun zamanlar ayırarak sizler için araştırdım kendimden de bir şeyler kattım umarım faydası olmuştur.

Bir cevap yazın

Tag: