Bor Mineralinin Bilinmeyen Özellikleri

Bor Nedir? Borun Özellikleri

Bor madeni son yıllarda bor yakıtlı otomobillerde petrol ürünlerinin alternatifi olarak gösterildiği için popülerliği artmıştır. Halbuki bu madenin 4500 yıl öncesinde bilindiği, ilk zamanlar Tibetliler tarafından daha sonraları Sümer ve Hitit uygarlıklarının altın ve gümüş işlemede kullandıkları, Eski Mısırlılar mumya alanında, Roma döneminde cam yapımı, Eski Yunanlılarda temizlik malzemesi olarak ve Araplarda ilaç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Dünya bor üretiminin yaklaşık %30 ülkemizde yapılmakta, dünya bor rezervlerinin %70 den fazlasının ülkemizde olduğu bilinmektedir.

Yiyeceklerde bulunan bor mineralinin insan yaşamı üzerindeki etkisi çok az bilinmektedir. Bor minerali vücudun normal büyümesi ve sağlıklı olması için gerekli bir iz mineraldir.[1] Artrit [2] ve osteoporoz [3] gibi birçok tehlikeli hastalık hali doğal olarak bor tarafından kontrol edilir ve menopoz belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur, ayrıca insan vücudunun kalsiyum ve magnezyumu emme kabiliyetini arttırdığı düşünülmektedir .

Elma, portakal, kırmızı üzüm, armut, erik, kivi, üzüm gibi meyveler ve avokado, soya fasulyesi ve fındık gibi yiyecekler zengin bor içerirler. Nohut, Fasulye, fındık, kuş üzümü, fıstık ezmesi, kırmızı fasulye, domates, mercimek, zeytin, soğan, ve bira da bor minerali çerirler. Bor eksikliği yaşamamak için bu yiyecek maddeleri dengeli tüketilmelidir.

Bor Eksikliği Belirtileri

Bor eksikliği belirtileri çoğu zaman net olarak anlaşılamaz. Bor eksikliğin vücutta kalsiyum ve magnezyum emilimini olumsuz etkilediği bilinmekte, vücudun bu mineralleri emme sorununda bor yetersizliği akla getirilmelidir. Bor eksikliğinin diğer belirtileri ise; hipertiroidizm [4], seks hormonu dengesizliği, osteoporoz, artrit ve depresyon olarak ortaya çıkar.

Borun İnsan Sağlığına Faydaları

Bor eksikliği gözden kaçırılmaması gereken önemli bir durumdur. Sağlıklı ve hastalıksız yaşamak için günlük ihtiyacı karşılayacak mineral alımına dikkat edilmelidir. Borun yararlarından bazıları şunlardır:

Artriti Önler
Bor, artrit için başarılı bir tedavi seçeneğidir ve olguların% 95’inden fazlasında, kıkırdak ve kemik içerisine kalsiyum entegrasyonunu etkin bir şekilde arttırarak belirgin düzelme görmüştür. Artan yaşla birlikte, kemiklerin zayıflaması ve gözenekli hale gelmesi ve borun kalsiyum düzeylerinin en üst düzeye çıkarılmasını ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayarak bu bozulmaya neden olabilir.

Testosteron Seviyelerini Arttırır
Bor erkeklerde testosteron düzeyini artırabilir; bu özelliği ile erkek vücut geliştiricileri ve sporcular tarafından kullanılmaktadır. Bazı halterciler, testosteron seviyelerini arttırmak için takviyelerini almayı tercih etse de, daha başarılı kılmak için hangi mekanizmaya yardımcı olduğuna dair somut bir kanıt ya da açıklama bulunmamaktadır.

Kemik Sağlığını Koruyor
Borun kemik yapı kapasiteleri genellikle kalsiyum lehine dikkate alınmaz. Bununla birlikte, kemikleri güçlendirmek için aslında kalsiyum ile birlikte çalışır. Osteoporoz ve artrit risklerini en aza indirgemede çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve bakır gibi kemik gelişiminde rol oynayan minerallerin metabolizmasına da yardımcı olur . Ayrıca östrojen ve testosteron da dahil olmak üzere vücudun tüm kemiklerinin sağlık durumu ile ilgili çeşitli hormonları etkiler.

Östrojen Üretimini İyileştirir
Bor, menopozdaki kadınlarda östrojen üretimini artırabilir ve tedaviden birkaç gün sonra cinsel isteklerini geri getirebilir. Vücuttaki doğal seks hormonlarının seviyesini arttırır, böylece hormon replasmanı tedavisine veya diğer farmasötik solüsyonlara olan ihtiyacı azaltır.

Embriyonik Gelişmeyi Teşvik Eder
Bor, üreme ve fetüsün gelişimi için çok önemli görünmektedir, ancak bu konuda fazla bilgi mevcut değildir, araştırmalar devam etmektedir.

Menopoz sonrası osteoporozu önler
Bor genellikle menopoz ile ilişkili olan sıcak basması ve gece terlemesi gibi semptomları hafifletebilir ve post-menopozal kadınlar genellikle vücudun en önemli sistemlerinden bir çoğunu çarpıtabilen hormonal dengesizliklerden dolayı mineral seviyesinin uygun seviyelerde kalmasını sağlar .

Kanser Terapisi
Bor nötron yakalama ajanları kanser tedavisinde ve güçlü enzim inhibitörlerinin geliştirilmesinde kullanılır. Bileşikleri, biyolojik olarak önemli sakaritleri kolayca tanımlayabilen antikor taklidi olarak da kullanılır.

Uygun Hücre Membranı İşlevi
Hücresel ve organel membran fonksiyonlarının muhafaza edilmesinde ve hormon reseptörlerinin stabilize edilmesinde, vücut süreçlerinin düzgün şekilde ilerlemesinde önemli bir rol oynar.

Artrit’in Şiddetini Azaltır
Bor, romatoid artritle tipik olarak ilişkili olan allerjik ve inflamatuar koşulları büyük ölçüde azaltır .

Kan pıhtılaşmasını önler
Borun vücuttaki bazı pıhtılaşma faktörlerini etkileyebileceğine inanılıyor. Bununla birlikte, bu bulguyu doğrulamak için kalp rahatsızlığına karşı mücadelede önemli bir müttefik yapacak daha fazla çalışma yapılması gerekiyor .

Plazma Lipid Düzeylerini Düşürür
Bor, lipid birikimini azaltmaya yardımcı olur ve çeşitli yollarla kolesterolün alınmasını sağlar, böylece ateroskleroz ve kan pıhtıları gibi durumların gelişme olasılığını azaltır ve vücutta atışlara ve kalp krizlerine karşı korunur.

Önemli terimleri açıkalması

[1] İz mineral nedir? : Besinin yakılması sonucu kül olarak geride kalan inorganik elementlere mineral denir. Kül analizi sonucu 40 civarı element ortaya çıkar. Bu minerallerden sadece 17 si insan için şarttır. Mineralin elzem olup olmaması diyetten o mineral çıkarıldığında yetmezlik belirtisi oluşup oluşmaması ile belirlenir. Mineraller vücutta gereksinim duyulan miktara göre majör mineraller ve iz elementler olmak üzere iki grupta incelenirler. İnsan için elzem olan majör mineraller (makro mineraller de denir) kalsiyum, fosfor, potasyum , magnezyum, sülfür, sodyum ve klor, iz elementler (mikro mineraller de denir) ise bor, demir, çinko, selenyum, mobilden, iyod, kobalt, bakır, manganez, flor ve kromdur.

[2] Artrit nedir? : İnsan vücudu tarafından üretilen, eklemlerde oluşan iltihabi bir vakadır. Ayak bilekleri, dizler, el bilekleri vb. yerlerde eklemin iltihaplanması ile birlikte şişmelere, sertleşmeye yol açan hastalıklar ve eklemlerde ağrılara sebep olabilir.

[3] Osteoporoz nedir? : Osteoporoz yada diğer tabirle kemik erimesi, kemik metabolizmasındaki bir bozulma neticesinde kemikte bulunan protein örgüsünün seyrelmesiyle iskelette ortaya çıkan ve kemiklerin çok kolay kırılabilmesine sebep olan bir hastalıktır. Kemiğin birim hacimdeki mineral yoğunluğu azalmıştır.

[4] Hipertiroidizm nedir? : insan vücudunda tiroid bezinin kontrolsüz ve aşırı derecede tiroid hormonu (T4 ve T3) salgılanmasıyla meydana gelen bir hastalıktır.

[5] Testosteron nedir? : erkek cinsli hormonu.

[6] Östrojen nedir? : kadınların adet döngüsünde ve diğer memeli hayvanların dişilerinde estrus döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur.

[7] Menopoz nedir? : kadınlarda  yumurtalıkların işlevinin sona ermesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir