Esmer Pirinç Beyaz Pirinç Hangisi Daha İyi

Esmer pirinç ile beyaz pirin arasındaki farklar

Esmer pirinç ile Beyaz pirinç arasındaki farklar

Kahverengi pirinç kepeklidir. Bu tüm parçasının bozulmamış olduğu anlamına gelir – kepek , germ ve endosperm – sadece pirinç çekirdeğinin dış gövdesi çıkarlır. Talk ile cilalanıp parlatılmadığı için besin, vitamin ve lif açısından zengin olduğu anlamına gelir. Pirinç tanesinin dış tabakası antioksidanlar, elyaf ve B vitamini ile doludur. Orta tabaka, önemli proteinlerin, bazı B vitaminlerinin, minerallerin ve sağlıklı yağların zengin bir kaynağıdır. Çekirdek, karbonhidratları, bazı proteinleri ve bazı vitamin ve mineralleri içerir.

Esmer pirinci yeni tüketmeye başlayanlar için, bütün bu tabakalar onları sindirmede zorluk çıkarır. Kahverengi pirinç, lif içeriği yüksek olması nedeniyle sindirimi zordur. Ayrıca çok farklı bir lezzeti var dürüst olmak gerekirse pek iyi değildir. Sonra kepek tabakasında yaygın olarak bulunan fitik asit bulunur. Fitik asit (inositol hekzofosfat (IP6) ya da fitat) bazı bitki hücresinde depo halinde bulunan fosfordur. Genel olarak buğday, pirinç, arpa, çavdar gibi bitkiler ve fasulyede bulunur. İnsanlar bu yapıdaki fosforu sindiremezr çünkü insanlarda bu yapıyı parçalayabilen fitaz enzimi yoktur. Fitaz enzimi fitik asitten fosforu ayırmak için gerekli olan bir enzimdir.

Esmer pirinç

Esmer pirinç

Beyaz pirinç yalnızca endospermi sağlam bırakarak germ ve kepeği sıyırarak yapılır. Bu çeşit öğütülür ve çekirdeğe beyaz renk vermek için cilalanır. Dolayısıyla beklendiği gibi besin maddelerinin, proteinlerin ve antioksidanların çoğu, beyaz pirinci ‘sağlıksız bir seçenek’ haline getirerek, kaybolmaktadır. Dolayısıyla, genel görüşe göre, mükemmel yan yemekler ile beyaz pirincin o lezzetli kaseye bastığınızda, gerekli vitamin ve minerallerin, antioksidanlar, folat ve liflerin çoğunda eksiksiniz demektir.

Fakat bu süreç aynı zamanda kepek tabakasını da kaldırır ve fitik asit tehdidini ortadan kaldırır. En önemlisi, beyaz pirinç, sindirimi kolaylaştırdığı için, öğütme, aşırı dozajın bağırsağa zarar verebilecek hububat bazlı lif içeriğini azaltmasına yardımcı olduğu için sindirimi kolaydır.

Besin Yoğunluğu

Bir fincan kahverengi pirincin, beyaz pirince göre iki kat fosfor ve manganez (yüzde 88) içerdiğine inanılıyor. Aynı zamanda demirin iki buçuk katı, B3 vitamini, B1 vitamini ve B6 vitaminin sırasıyla üç, dört ve on katına sahiptir. Bu çeşitliliğin sadece bir kısmı günlük önerilen manganez ihtiyacının neredeyse yüzde 80’ini karşılamaktadır. Bu mineral, iyi kolesterol, enerji ve cinsel hormon üretiminin oluşmasında önemlidir. Kahverengi pirinç ayrıca yüzde 27,3 (19.11 mcg) selenyum, yüzde 20,9’u (83,85 mg) magnezyum, 83,85 mg potasyum ve 18,7 triptofan içermektedir. Dürüst olmak gerekirse, bu etkileyici bir miktardır.

Aradaki fark oldukça küçük olsa da, kahverengi pirinç, beyaz pirinçle karşılaştırıldığında daha fazla kalori içeriyor. Bir kase pişmiş uzun ömürlü kahverengi pirinç, 206 çeşit beyaz çeşitten yaklaşık 216 kalori içerir. Fakat bu tipin fitik asidin lanetiyle birlikte olduğunu da unutmayın. Bu anti besleyici, demir, manganez, potasyum ve magnezyum gibi temel minerallerin emilimini engelleyen, mineral absorpsiyonu üzerindeki etkisi ile bilinir.

Besin yoğunluğu açısından beyaz pirinç çok şanssız. Beyaz pirinç oluşturmak için tahıl öğütme ve işlenme işlemi, demirin yaklaşık% 6o’sında, B1 vitamininin% 80’inde, B6 vitamininin% 90’ında, B3 vitamininin% 67’sinde ve ayrıca neredeyse yarısı kadar manganez, fosfor ve diyet lifinin yarısını kaybeder. Tahılda doğal olarak bulunur.

Beyaz pirinç

Beyaz pirinç

Bir fincan uzun taneli beyaz pirinç, yaklaşık 0.5 mg manganez, 9.7 mcg selenyum, 8.7 mg magnezyum, 17.4 mg potasyum ve 206 kaloriyi içerir. Burada iyi olan, beyaz pirincin, mineral içeriğinden tasarruf eden fitik asitten arınmış olmasıdır.

Diyabet

Kahverengi pirinç, diyabetli insanlar için daha iyi bir seçim haline getiren glisemik indeksi (GI) düşüktür. Aşırı kilolu Asyalılar üzerinde yapılan bir araştırma, beyazlardan daha fazla kahverengi pirincinin, kan şekeri seviyelerinde başarılı bir düşüşe tanık olduğu sonucuna vardı. Ayrıca insülin direncinin azalmasına yol açar.

Ancak, bu özellik aynı zamanda karşılaştırdığınız kahverengi veya beyaz pirincere de bağımlıdır. 0-100’luk GI ölçeğinde, 100’ü bir glikoz çarpmasına en çok duyarlı olanı, 0’ı en az zararlı olan kahverengi pirinç, 50’de rahatça oturur. Bu sayı, bu çeşitlilik ve beyaz Yasemin pirinç (79) veya kısa ömürlü beyaz pirinç (89) arasındaki seçeneklerinizi tartarken bir kral gibi görünüyor.

Beyaz pirincin daha yüksek bir glisemik indeksi olduğu bilinmektedir. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olması olumsuz faktördür ve bu şekilde diyabetlilere oldukça zararlıdır. Beyaz pirinci çok seviyorsanız ve bir günlüğüne bile olsa ondan ayrılamıyorsanız hiç olmazsa beyaz basmati pirinci gibi düşük GI çeşitliliği olanı tercih edebilirsiniz.

Kilo Kaybı

Kahverengi pirincin, kilo vermek isteyenler için daha sağlıklı bir seçenek olduğu düşünülüyor. Daha önce de açıklandığı gibi bu bütün tahıl çeşitleri, gerekli vitaminlerin, minerallerin, sağlıklı yağların ve proteinlerin çoğuyla doludur ve bu da inanılmaz derecede kalp dostu yapar. Aynı zamanda etkileyici bir elyaf içeriğine sahiptir ve bu da uygun bağırsak hareketini kolaylaştırarak kilo kaybına yardımcı olur.

Kahverengi pirinç, bütün tahıl çeşitliliği içinde olup, kontrolsüz açlık çeken insanlar için çok uygundur. Uzun süre dolgun hissetmenizi sağlar, böylece kalori alımınızı kontrol eder. Tüm bunlardan başka, kahverengi pirincin mikrobik içerisinde sağlıklı bağırsak bakterilerini geliştirdiği de biliniyor.

Bu çeşitliliğin esas çöküşü, kalın doğası ve biraz hoşa gitmeyen zevki ile birlikte gelir. Çok katman engelleyen kahverengi pirinç sindirimi zor. Ayrıca, fitik asit burada uygun mineral absorpsiyonuna müdahale eder. Yani, söz verdiğiniz tüm besin maddelerini alacağınıza dair bir garanti yok.

Beyaz pirinç gibi rafine edilmiş tahıllar, yüksek karbonhidrat ve düşük lif içeriğinden dolayı sonsuza kadar kaşlarını çattı. Besin içeriği açısından sınırlı olabilirler, fakat en azından hepsi kahverengi pirincin aksine bozulmamıştır. Neredeyse fitik asit içermezler, kolayca sindirebilirler ve en önemlisi lezzetli olabilirler.

Ayrıca, beyaz pirinçteki kalori, farkı oldukça küçük olmasına rağmen, muadillerine kıyasla daha azdır. Tüm bunlar, beyaz pilavın porsiyon boyutu kontrol edildiğinde ağırlık gözlemcileri için kötü bir seçenek olmadığını gösterir.

Sindirim Kolaylığı

Besin değeri yüksek ve lif ağırlığı yüksek olan kahverengi pirincin kolaylıkla sindirilemediği bir gerçektir. Bunun arkasındaki ana sebep, tüm elyafa ve fitik aside ev sahipliği yapan sorunlu orta tabakalı kepek varlığıdır.

Öte yandan beyaz pirinç, uygulanabilir bir sindirim seçeneğidir. Sınırlı miktarda lif içeriği vardır ve besinlerin çoğunu içerir. Bu faktörlerin hepsi, zayıf bir sindirim sistemi olanlara beyaz çeltik çeşidini üstün kılar.

Karbonhidrat İçeriği

Kahverengi pirinç, besin açısından yoğun olsa da, sağlıklı karbonhidrat içeriğinden biraz yoksundur. Bu oran, bütün tahıl üzerindeki lif katmanları tarafından gölgede bırakmıştır. Optimum karbonhidrat içeriği vücudumuzun düzgün çalışması için gereklidir. Bize sonsuz enerji veriyor ve kadınlarda hormon üretimini kontrol altında tutmak için kritik önem taşıyor.

Beyaz pirinç, tüm katmanların dışına atılır ve böylece daha iyi bir karbonhidrat içeriği oluşur. Yasemin ve basmati gibi üstün beyaz pirinç çeşitlerine günün karbonhidrat gereksinimlerini yerine getirmek için sınırlı bir şekilde sahip olduğunuzdan emin olun. Günde bir fincan pişmiş uzun taneli beyaz pirinç makul bir miktardır.

Daha Güçlü Diş Ve Kemikler

Mevcut besin verilerine bakarsak kahverengi pirincin, beyaz pirinç olarak magnezyumun yaklaşık dört katına sahip olduğu söylenir. Bu, bazen kahverengi pirincinin daha güçlü diş ve kemiklerin korunmasına yardımcı olabileceğini gösterir.

Benzer şekilde, beyaz pirinç minerallerden daha azdır; Dolayısıyla, dişlerini ve kemiklerini güçlendirmek isteyenler için uygun bir seçenek değildir.

Yağ İçeriği

Hem pirinç çeşitlerinin yağ oranı düşüktür. Ancak kahverengi pirinç, kardeş çeşitleriyle karşılaştırıldığında biraz daha fazla yağ içeriyor.

Bir fincan kahverengi pirinç, beyaz pirinçte bir gram yağ ile karşılaştırıldığında yaklaşık üç gram yağ içeriyor. Beyaz pirinç bereketi mi? Beyaz pirinç, ‘sağlıksız ve bereketli’ olarak adlandırılmasına rağmen ‘heathier’ ikamesi yerine daha az yağ içeriyor.

Diğer Özellikler

Daha sağlıklı çeşit olma yarışında, bu, kahverengi pirincinin biraz düştüğü bir diğer yönü. Bu çeşit esansiyel B vitamini bakımından zengin olsa da, buna kıyasla daha az miktarda folat içerir. Bu vitamin, özellikle hamile veya emziren kadınlar için kesinlikle gereklidir. Beyaz pirinç folatın mükemmel bir kaynağıdır. Bir bardak beyaz pirinç yaklaşık 95 mikrogram folat içerir. Bu sağlıksız olmayan pilav, sonuçta sağlıksız değil.

Ağır ve sert dokusu ile kokulu tadı, kahverengi pirincin alerjiye neden olma olasılığı daha yüksektir. Sindirimsiz gıda parçacıklarının, bakterilerin, toksinlerin ve diğer maddelerin kan dolaşımına girmesine izin veren mide kaplamasını yırtarak sızan bağırsak ağırlığını arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle, kahverengi pirincin tam teşekküllü bir öğüne geçmeden önce alerjik reaksiyonlar araması önerilir. Beyaz pirinç özellikle pürüzsüz bir doku ve hoş bir lezzetle rafine edilir. Kolayca sindirilebilir, gerekli besin maddelerinin çoğunu içerir ve kolayca bulunur. Kahverengi ağabeyine alerjiniz varsa, bir bardak beyaz pirincin yanına gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir