Facebook Reklam Nasıl Verilir?

Facebook’ta Reklam Vermek

Belki küçük bir firmasınız belki de kocaman bir firma ancak 1,3 milyar kullanıcısının olduğu bir alanı görmezden gelemezsiniz. Sektörünüzde büyümek ve daha geniş bir kitleyle iletişime geçmek markanızı duyurmak istiyorsanız mutlaka Facebook’ ta olmak zorundasınız. Üstelik buradayken yapacağınız bir reklam sayesinde satışlarınızın da üye sayınızın da katlanacağını bilmeniz gerekir. Peki, Facebook reklam nasıl verilir? Bu konuda hiçbir bilginiz yoksa ne mi yapacaksınız. O zaman yazımızın devamını okumanız sizin için yeterli olacaktır.

İlk yapmanız gereken şey reklam türünü seçmek. Sosyal medyaya girdiğiniz de reklam oluştur seçeneğine tıklıyorsunuz ve karşınıza reklam türlerinin olduğu bir liste çıkıyor. Buradaki listeden türünü seçerken sizden bir sayfa istenecek bu nedenle de sayfa açmanız gerekiyor. Reklam türünün hemen ardından sayfanızı seçin ve devamı tıklayın bir sonraki aşamada hedef kitlenizin belirlenmesi istenecek. Burası oldukça önemlidir. Yani hedef kitleniz nedir reklamlarınızın kimlere gösterilmesini istiyorsunuz buradaki en önemli nokta sektörünüzle alakalı olan grubu seçmenizde yatıyor. Çünkü bu aynı zamanda reklam performansını da artıracaktır.

Daha sonrasında ise reklamınıza ne kadar bir bütçeyle ne kadar süre devam etmenizi istendiği sorulacak. Burada önemli bir husus daha vardır burada reklamınızın hangi ülkede ne zaman gösterilmesi gerektiğini de belirleyebilirsiniz. Şimdi sıra teklif verme ve ücretlendirme aşamasına geldiniz. Burasını da geçtikten sonra sizden bir görsel eklemeniz istenecek. Unutmayın ki kullanıcılar sizin görselinize bakarak sayfanıza gelecektir. Dolayısıyla yapabildiğinizin en etkili görselini seçmeniz gerekir. Çekici ve kaliteli olması en önemli konudur. Buradaki sınırınız 6 adettir. Tavsiye edilen boyutu ise 1200×444‘dür. Bir sonraki aşamanızda metin ve bağlantı seçimini göreceksiniz. Burada görselinizin üzerine tıklandığında onun yönlendirileceği olan bağlantıyı seçeceksiniz. Aynı zamanda reklamınızın ön izlemesini de bu ekranda görebilirsiniz.

Metin bölümünde iyi bir açıklama yapmanız gerekiyor ancak burası 90 karakterle sınırlıdır. Tüm bunları yaptıktan sonra artık siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Artık her şeyi kontrol ettikten sonra ödeme kısmına geçebilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra reklamınız değerlendirilmeye alınacak ve de herhangi bir şekilde Facebook şartlarına uymayan bir durum varsa reklamınız iptal edilecek ancak bir mani yoksa o zaman reklamınız da yayına alınacaktır.

Reklamlarınız başladığında size bir mail ve de bildirim gelecektir bundan sonra gereken ise artık Facebook raporlarını takip etmek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir