Güneş Fırtınası Nedir?

Güneş fırtınası

Güneş fırtınası neden oluşur?

Güneşte oluşan püskürme ve patlamalar neticesinde, yüksek enerjili parçacıkların dünyaya isabet etmesi üzerine oluşan doğa olayına güneş fırtınası denir. Bu olay solar fırtına olarakta anılmaktadır.

11 Eylül 2017 tarihinde Güneş, beklenmeyen bir güneş fırtınası ile Mars’ı vurarak kırmızı gezegeni izleyen bilim adamlarını şaşırttı. Fırtına, Mars’ın, 2014 yılından bu yana gezegenlerin atmosferini inceleyen Mars Atmosferi ve Uçucu Evrim (MAVEN) yörüngesinden 25 kat daha parlak bir aurora üretti.

Meydana gelen bu güneş fırtınası, Mars’ın yüzeyinde ölçülen en yüksek radyasyon düzeylerini ikiye katladı. Gezegenimiz Güneş’in karşı tarafında olmasına rağmen, ışınım Dünya’dan fırtınanın gücünü saptanmasını sağladı. Bir Nasa yetkilisi “Bu, her iki görevin de incelenmek üzere tasarlandığı olay türüdür ve şimdiye kadar yüzeyde gördüğümüz en büyük şey” dedi . “Bu tür güneş olaylarının Mars ortamını nasıl etkilediği konusundaki anlayışımızı artıracağız, atmosferin tepesinden yüzeye kadar.” dedi.

Bu fırtına özellikle şaşırtıcıydı çünkü güneşin nispeten daha sessiz olması beklenen bir zamanda ortaya çıktı. Güneşin manyetik kutupları her on bir yılda bir artıyor ve bu değişim (güneş döngüsü olarak da bilinir) arasındaki süre, nispeten öngörülebilir güneş lekesi seviyeleri ile karakterizedir. Güneş lekeleri, güçlü manyetik alanların güneşten nereye patladığının görsel olarak işaretleyerek güneş fırtınalarına neden olan güneş fişekleri ve koronal kütle atmalarını üretir. Güneş, güneş lekelerinin az veya hiç olmadığı zaman güneş minimuma yaklaşıyor.

Bunun gibi olayların Mars’ın yüzeyini nasıl etkilediğini takip etmek, hem kendi potansiyel hayatı hem de gelecekteki insan kaşifleri için kırmızı gezegenin yaşanabilirliğini ölçmenin anahtarıdır – NASA için önemli bir  odak noktası . RAD’den alınan veriler, araştırmacıların gezegenin yüzeyindeki astronotlar için güvenlik koruması geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bu frtınalar nedeniyle Mars’taki astronotlar bu büyüklükte bir fırtına sırasında kesinlikle sığınmaya ihtiyaç duyacaklardır.

Terimler;

Aurora: güneşteki manyetik fırtınaların Dünya’ya ulaşması sonucu kutuplar ve çevresinde gözlemlenen renkli ışımalar (astronomide)

Güneş döngüsü: Güneş yüzeyine yükselen manyetik akış miktarı, güneş döngüsü adı verilen bir döngüde zamanla değişir. Bu döngü ortalama 11 yıl sürer. Bu döngüye bazen güneş lekesi döngüsü denir. Güneş döngüsünün asgari seviyesinin yakınında, Güneş’te güneş lekelerinin görülmesi nadirdir ve görünen noktalar çok küçük ve kısa ömürlüdür.

Güneş lekeleri: Güçlü manyetik kuvvetlerin ısı yayımını engellediği ve sıcak iç bölgeden yüzeye doğru enerji transferinin azaldığı yoğun manyetik etkinliğin olduğu bölgelerdir.

Güneş fişekleri: Güneşte meydana gelen patlamalar sonucu güneşten fırlayan sıcak maddelere güneş fişekleri adı verilir.

Koronal kütle atmaları: Manyetik alan koronanın aşırı ısınmasına neden olur ve yoğun Güneş püskürtüleri ile koronada kütle fırlatılmasına neden olan etkin bölgeler oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir