Köpeklerde Böbrek Hastalığı

Köpeklerde Böbrek Hastalıkları Genel Bilgiler

En yakın dostlarımız olan köpeklerde böbrek hastalıkları, köpek nüfusunun yaklaşık % 10’unu etkileyen ortak bir köpek hastalığıdır. Bunlar ya zaman içinde meydana gelen kronik böbrek hastalığı veya aniden ortaya çıkan akut böbrek hastalıkları olarak karşımıza çıkar. Köpekler arasında farklı yaş gruplarını etkileyebilecek ve farklı sonuçlar doğurabilecek bir takım nedenler vardır; bunlar her zaman aynı sonuca, bir hasta yavruya sahip olacaklardır. Köpeğinizdeki hastalık bulguları, böbreklerin birçok işini yeterince iyi yapamamalarını yansıtır.

Köpeklerde kronik böbrek hastalığının sebepleri

Aşağıda, köpeklerde ortaya çıkan böbrek hastalığı hakkında on ortak sebep hakkında kısa bir açıklama bulabilirsiniz. Bunlar veteriner hekiminizin test ettiği hedeflerdir :

1. Böbrek filtrelerinin hasar görmesi (glomerular hastalık)
Böbreğin glomerulusu (böbrek filtrasyon mekanizması) köpek böbrek hastalığına yol açmaktadır. Böbrek filtrasyon mekanizmasındaki hastalık, enfeksiyonlardan ( Lyme hastalığı gibi ) veya kanserden kaynaklanabilir ve erken müdahale edilmezse sorunlar daha da kötüleştirebilir. Böbrek glomerülündeki iltihaplanma, çevredeki böbrek dokularına zarar vererek köpeğinizi hasta hissettiren kronik böbrek hastalığına neden olur.

2. Böbrek dokularının enfeksiyonu (pyelonefrit)
Böbrek dokularının bakterilerle veya nadiren fungal organizmalarla enfekte edilmesi böbrek hastalıklarından biridir ve veteriner hekimin kontrolünde iyileşme sağlanabilir, zararlı inflamasyona neden olabilecek bakteri öldürmek bir çözümdür. Bu herhangi bir kronik böbrek hastalığının ilerlemesini önlemek veya akut böbrek hasarından kurtulmaya yardımcı olur. Bakteri idrar kültürü ve duyarlılığı enfeksiyonu doğrulayabilir ve hangi antibiyotiğin en iyi sonuç verebileceğini saptayabilir.

3. Böbrek taşları (böbrek taşı)
Böbrek taşları, kronik bakteriyel enfeksiyon, genetik veya hastalıkları değiştiren etken olabilir. Nefro (böbrek) litleri (taşları) köpeklerin fazla acı çekmesine neden olmaz gibi görünse de, böbrek veya toplama kanallarında tıkanmaya neden olursa büyük acılar verebilir, enfeksiyona katkıda bulunulup durumu kötüleştirebilir.

4. Böbrek blokajı (hidronefrozla üreteral tıkanıklık)
Böbrek taşları idrarla birlikte parçalanabilir ve böbrekleri idrar kesesine bağlayan uzun dar tüp üreteri tıkayabilir. Transit geçişleri sırasında muhtemelen acı vericidir, ancak daha büyük endişe böbreklerin orada bulunmaları halinde kısmi veya tamamen tıkanmaya neden olmasıdır. Yeni idrar böbrekten kolayca çıkamaz ve yedeklenir, böbreklerin şişmesine neden olur. Yeterli basınç ile böbrekler büyümektedir (hidronefroz) ve hasar görürler. Her iki üreter aynı anda engellerseniz, felaket gösterebilir.

5. Böbrek tübüllerinde hasar (tubulointerstitial hastalık)
İnflamasyon ve böbrek tübüllerine, destek dokularına hasar sıklıkla kronik böbrek hastalığına neden olur. Birçok durumda belirlenmiş bir sebep yoktur ve bu nedenle spesifik tedavi için seçenek yoktur. Bu tür böbrek hastalığı ancak böbrek biyopsi örneğinin mikroskopik incelenmesiyle doğrulanabilir, ancak biyopsi genellikle önerilmez.

6. Bakteriyel enfeksiyon (leptospirosis)
Leptospirlerle yapılan bakteri enfeksiyonu, köpeklerde ve tüm dünyadaki insanlarda böbrek hastalığına ve diğer organ zorluklarına neden olur. Normalde, leptospirosisin etkileri oldukça ani olur ve akut bir böbrek hasarına neden olur. Bazen, enfeksiyon kronik böbrek hastalığına neden olabilir. Bu tedavi edilebilir hastalığın hızlı bir şekilde tanınması tedavinin iyi sonuçlanmasına sağlar ve köpeğinizin arkadaşları ve ailesinin (sizin) idrar veya diğer vücut sıvılarıyla temasından enfekte olmanızı önler.

7. Toksinler
Ev eşyaları ve yiyeceklerin birçoğu böbreklere zarar verebilir. Üzüm ve kuru üzüm gibi sıradan besin gıdaları; bazı ticari saklama ürünleri; aspirin veya diğer steroidal olmayan maddeler veya reçeteli ilaçlar böbrek hastalığına neden olabilir. Venoms, pestisit ve ağır metaller daha az toksindir. Köpeklerin bu şeyleri yalamayı, yemek yemeyi, ruloları ısırmayı veya bir şeyler içmeyi sevdiklerini biliyoruz, ancak bu onları gerçek riske atabilir. Köpeğinizin böbrek hastalığına yakalanma riskini azaltmak için, serbest dolaşım davranışlarını sınırlamayı düşünün ve önce veteriner hekiminizle konuşmadan kendisine herhangi bir ilaç vermeyin.

8. Kanser
Neyse ki, böbrek kanseri köpekler için çok yaygın değildir. Ne yazık ki, böbrek kanseri için tedavi seçenekleri oldukça sınırlıdır. Kanser iyi huyluysa veya vücudun diğer bölümlerine (diğer böbrek dahil) yayılmazsa, tek bir böbreği etkileyen soliter tümörler cerrahi ile iyi bir sonuçla alınabilir. Köpeğinizin normal şekilde yaşaması için yalnızca iyi bir böbrek gerekir. Genellikle lenfosarkomda olduğu gibi kanser daha yaygın ise cerrahi tedavi için bir seçenek olmayacaktır. Doğru bir kanser teşhisi ve uygun tedavi planları için bir biyopsi veya küçük iğne numunesinin mikroskopik analizi gereklidir.

9. Protein sorunu (amiloidoz)
Amiloidoz, amiloid adlı spesifik bir proteinin organlarda fazla miktarda birikmesiyle bu organların normal olarak çalışamaz duruma gelmesidir. Amiloidoz kalbi, böbrekleri, karaciğeri, dalağı, sinir sistemini, mideyi ve bağırsakları etkileyebilir. Bu oldukça nadir görülen bir hastalık olsa da ölümcül olabilmektedir. Amiloidozlu hasta köpeklerde, böbrekler de dahil olmak üzere bazı organlarda işlevini yitirirler çünkü protein mevduatları normal dokunun yerini alır. Vücudun diğer bölümlerini etkileyen kronik inflamasyonun seyrek bir sonucudur. Bazı köpek ırklarında genetik olarak programlanabilir . Amiloid birikintileri temizlenemez ve kaybedilen işlevsel böbrek dokusu değiştirilemez.

10. Kalıtsal böbrek hastalıkları
Pek çok safkan köpek için çeşitli böbrek hastalıklarına genetik bağlantılar vardır. Bazı genç köpekler, normal böbrek gelişimi için başarısız olur veya böbrekleri büyük ve üzüm benzeri, birçok sıvı dolu kistleri vardır. Bu köpekler gençler gibi böbrek hastalığının belirtilerini gösteriyor. Glomerulusun konjenital problemleri olan veya amiloidoza yatkınlığı olan diğer köpekler, yetişkin olduklarında sadece böbrek hastalığının belirtilerini veya semptomlarını gösterebilirler.

Herhangi bir sorunuz ya da endişeniz varsa, veteriner hekiminizi arayın, dostunuzun sağlığı ve esenliğini sağlamak için bu en iyi yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir