Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Limon Otu Nedir?

Limon otu bitkisinin ana vatanı Güneydoğu Asya olup dünyada hemen hemen tüm tropik bölgelere yayılmıştır. Latince adı Cymbopogon citratus olan bitki İngilizce’de Lemon grass olarak bilinir. Ülkemizde Hint limon otu yada en basit anlamda limon otu olarak bilinmekte ve yaygın olarak Akdeniz bölgesinde yetişmekle birlikte Ege ve Marmara bölgesinin ılıman iklimine de uyum sağlamıştır. Limon otu genellikle kök şeklinde satılır, yaprakları ve gövdesi çok güçlü bir limon kokusuna sahiptir, ismi de bu güçlü aromadan gelmektedir. Limon otunun yaprakları ve gövdesi taze olarak ya da kurutularak; çorbalarda, salatalarda, zeytinyağlı yemeklerde, sos yapımında,  kullanılır. Limon otundan elde edilen limon otu yağı medikal alanda ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Limon otunda bulunan Citral isimli maddenin, kanserli hücreleri azalttığı tespit edilmiştir. Günde 1 bardak Limon otu çayının, kişiye yeterli Citral maddesi sağladığı görülmüştür. Bu makalede sizlere en fazla tüketim alanı olan limon otu çayının yapımı ve faydalarından bahsedeceğim.

 

Limon Otu Çayı Nedir?

Güneydoğu Asya bölgesinde pek çok insan limon çayının insan sağlığına pek çok fayda sağladığına inanmaktadır, ancak araştırma insanları bu faydaları bilimsel olarak kanıtlamak için henüz yeterince büyük ölçekli çalışma yapmadılar. Doktorlar limon otu çayının serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabileceğini ve böylece vücuttaki iltihaplanma insidansını(1) azaltabileceğini söylüyorlar. Limon otu bünyesinde, klorojenik asit, izoorientin ve swertiajaponin gibi iltihapla mücadele bileşikleri barındırır. Enflamasyon(2) bilindiği üzere ağrı ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok olumsuz sağlık koşulunda bir faktördür. Bu yüzen, limon çayı, insanların diyetlerine katılması için yararlı bir içecek olabilir.

Limon Otu Çayının Faydaları?

1. Kaygıyı hafifletir

Birçok kişi bir sıcak çayı yudumlamayı rahatlatıcı buluyor, ancak limon çayı daha fazla kaygı azaltıcı özelliklere sahiptir. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezine göre limon kokusu insanları rahatlatıyor, kaygılarından uzaklaştırıyor. Bazı insanlar stres ve kaygıyı hafifletmek için limon otu esansiyel yağını solumakta ancak araştırmacıların bu yararı doğrulayabilmeleri için daha fazla kanıta ihtiyaçları vardır.

2. Kolesterolü düşürür

İleri Farmasötik Teknoloji & Research Journal merkezi bir makalesinde, limon otu özleri verilen hayvanlarda kolesterolün düşük olduğunun tespit edildiğini açıklamıştır. Çalışma, reaksiyonun doza bağlı olduğunu belirtmektedir. Bu, daha fazla miktarda limon otunun kolesterolü daha da düşürebileceği anlamına gelir.

3. Enfeksiyonu önler

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezinde yapılan çalışmada limon otunu bazı enfeksiyon önleyici özelliklere sahip oldugu tespit edilmiştir. Limon otu, HIV’li olanlar gibi bağışıklık sistemi zayıf olan insanları yaygın olarak etkileyen bir mantar enfeksiyonu olan pamukçuk insidansını azalttıgı görülmüştür.

4. Ağız sağlığını artırır

Limon otu bitkisi ,bazı bölgelerde insanlar tarafından çiğnenmektedir. Bu kişiler limon otu saplarını alıp diş sağlığını iyileştirmenin ve ağzını temiz tutmanın bir yolu olarak çiğniyorlar. Gıda Kimyası dergisinde yayımlanmış bir çalışma bu bulguları doğruladı. Yazarlar 12 biti incelemişler ve limon otu bitkisel ekstraktlarının laboratuar örneklerindeki bakteriyel büyümenin en güçlü inhibitörlerinden biri olduğunu bulmuşlardır. Streptococcus sanguinis dahil olmak üzere ağızda boşluklara neden olabilecek bakteriler kullandılar.

5. Ağrı giderici etkisi vardır

Bir başka araştırmaya göre limon otu ağrıyı engelleyebilir. Bu, limon otu çayı içmenin, bir kişinin acıyı algılamasını önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir

6. Kırmızı kan hücresi seviyelerini artırır

2015 yılı çalışmasının sonuçları, 30 gün boyunca günlük limon otu çay infüzyonlarının içilmesinin hemoglobin konsantrasyonunu, paketlenmiş hücre hacmini ve vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını artırabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, başlangıçta 105 insan denekten ve daha sonra 10 ve 30. günde çalışmaya kan testleri yaptılar. Limon çayı içmenin kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu arttırdığı sonucuna varmışlardır. Limon otunun bunu nasıl yaptığını tam olarak tanımlamasalar da, çayın antioksidan özelliklerinin rol oynayabileceğini öne sürdüler .

7. Şişkinliği giderir

Limon çayı içmek diüretik(3) etkilere sahiptır, bu da böbrekleri normalden daha fazla idrar salmaya teşvik eder. Böbrek Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir yazıda limon çay içmek diğer içeceklerden daha fazla idrar çıkışını artırdığı anlatılmıştır. Vücut üzerindeki bu diüretik etki, su tutulmasının şişkinliğe yol açtığı durumlarda faydalı olabilir. Bu adet öncesi sendromun (PMS) yaygın bir belirtisidir.

Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Limon otu bitkisinin yaprakları ve sap şeklindeki gövdesi kesilerek alınır, su ile iyice yıkanarak, süzülür.

Temizlenmiş, yıkanmış, süzülmüş bu parçalar, demliğe sığacak boyutlarda kıyılır.

Kıyılmış parçalar demliğe doldurulur. Burada dikkat edilecek en önemli husu demliğin toprak veya porselen olmasıdır. Metal demlik kullanmak kaçınılmalıdır.

Demliğe doldurulan kıyılmış limon otu parçalarının üzerine kaynatılmış su eklenir.

Sıcak su eklenen demlik 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Daha sonra bardağa konularak içilir. İstenirse 1 çay kaşığı bal ve veya tarçın ile tatlandırılabilir.

Not :  Buz küpleri ekleyerek soğuk limon otu çayı yapılabilir. Bir kişi günde bir bardak limon çayı ile başlamalı, daha sonra isterse sonraki günlerde miktarı artırmalıdır. Hamilelerde kullanım konusunda net bir bilgi yoktur.

(1) İnsidansinsidans hızı (IH) veya insidans oranı, belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içerisinde belirli bir hastalık veya hastalıkların yeni olgularının sayısını ifade eder.

(2) Enflamasyon (iltihap), tahriş, yaralanma veya infeksiyona karşı vücudun tepkisi anlamına gelen tıbbi terimdir. Bulaşıcı bir organizmaya (bakteriler veya virüsler gibi), antijene (vücuttaki yabancı bir madde) veya doku yaralanmasına karşı vücudun normal koruyucu tepkisidir.

(3 Diüretik: vücutta biriken hücreler arası veya damar içi fazla sıvıyı atan ve idrar çıkışını arttırmak için kullanılan maddelerin genel ismi.

“Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?” hakkında 1 yorum

  1. Mehmet Şahin

    Merhaba. Yapraklari taze kullanmak zorunda miyiz. Kurutulmus limon otu yapragindan da cay olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir