Mars’ta Hayat Var mı?

Şu anda bilindiği üzere dünya dışı bir yaşamın var olabileceği evrendeki en yakın yer Mars’tır ve insanoğlu bu gezegeni gelecek on yıl içinde kolonileştirme girişimine başlamış durumdadır. Ancak bu gezegene adım atmadan önce Mars yüzeyindeki ilk insan adımlarının, Mars yüzeyinde yaşam ve Mars’a özgü şartlar karşısında nelerle karşılaşacağımızı iyice hesap etmek zorundayız.

Bu makalede Astronomi Profesörü David Weintraub’un “Life on Mars: Gitmeden Önce Bilmemiz Gereken” kitabı referans alınmıştır. Prof. Weintraub’a göre kızıl gezegende yaşam yok ise oraya gidecek insanlar orada sorun yaratmaz. Ancak eğer Mars’ta yaşam var ise, insan kaşifleri kolayca Mars yaşamının yok olmasına yol açabilir. Bu konuları kitabında araştıran bir astronom olarak Prof. Weintraub yeryüzünün bu senaryoyu anlaması ve komşu gezegeni kolonileştirmeden önce olası sonuçlarını tartışmak gerektiğini ileri sürmektedir. Belki de insanları Mars’a taşımanın ertelenmeye ihtiyacı olduğunu ileri sürmektedir.

Mars’ta Hayat Olabilir Ama Nerede?

Bilim insanları yaşamın bazı temel ihtiyaçları olduğunu belirtiyor. Evrende sıvı su, ısı ve enerji kaynağı ve karbon, hidrojen, oksijen, azot ve potasyum gibi birkaç temel elementin bol miktarda bulunduğu her yerde yaşam bulunabilir. Jüpiter’in büyük uydularından biri olan Europa ve Satürn’ün büyük uydularından biri olan Enceladus, insan yaşamı için gerekli biyolojik ön koşullara sahip görünüyor. Bilim insanları bu iki uydu için araştırmalarını yaparken aynı zamanda elde edecekleri verileri Mars için değerlendirmeyi planlıyorlar. Kalın buzlu yüzey tabakalarının altında, hem Europa hem de Enceladus küresel okyanuslara sahiptir, bu sayede gezegenin 4,5 milyar yıllık çalkalanması hayatın gelişmesini ve kökleşmesini sağlamış olabilir. NASA uzay aracı, bu yeraltı okyanuslarından uzaya su çeken muhteşem gayzerleri bile görüntülemiştir. Bu uydularda yaşam olup olmadığını öğrenmek için bilim insanları 2020’lerde gerçekleştirelecek Europa Clipper çalışmasını duyurdular. Ayrıca Enceladus’u hedef alacak gelecek çalışmaları planlamayı umuyorlar.

Başka Gezegenleri Kirletmemek Konusunu

Uzay çağının başlangıcından beri bilim insanları diğer dünyaları biyolojik kirletme tehdidini ciddiye almıştır. 1959 gibi erken bir zamanda NASA, diğer dünyalara gönderilebilecek uzay araçlarını sterilize etme gereğini tartışmak için toplantılar düzenledi. O zamandan beri tüm gezegensel keşif çalışmalarında bilimsel hedefleri hassas ekipmana zarar vermeme sınırlamaları ile dengeleyerek, görev başarısızlıklarına yol açabilecek sterilizasyon standartlarına bağlı kalmıştır. Bugün, NASA protokolleri Mars dahil tüm güneş sistemi gövdelerinin korunması için var. Europa ve Enceladus’u biyolojik kirletmekten korumak için tüm tedbirle alınmaktadır ve böylece bu uydular kirlenmemiş olarak kalacaktır.

Nasa, Mars’ta akan su buldu

Böyle bir çarpışma bundan milyonlarca yıl öncesine kadar gerçekleşmeyebilir. Bununla birlikte, risk küçük olsa da, aynı zamanda gerçek oldu. NASA, Ulusal Akademilerin Gezegensel ve Lunar Exploration Komitesinin rehberliğiyle yakından ilgilenirken, Galileo uzay gemisinin Avrupa’daki olası kazara bertaraf edilmesine yönelik ciddi ulusal ve uluslararası itirazlara dikkat çekti.

Böyle bir riski tamamen ortadan kaldırmak için, 21 Eylül 2003’te NASA, Jüpiter’in atmosferine daldırmak için uzay aracındaki son yakıtı kullanmıştı. Saniyede 30 mil hızla Galileo saniyeler içinde buharlaşır.

On dört yıl sonra NASA bu ay koruma senaryosunu tekrarladı. Cassini’nin görevi, 2004’ten 2017’ye kadar Satürn ve uyduları için ayrıldı ve çalıştı. 15 Eylül 2017’de, yakıtın azaldığı, NASA Cassini’nin operatörlerinin talimatları, uzay aracını kasıtlı olarak Satürn’ün parçalandığı ve atmosferin dağıldığı yere sürükledi.

Peki ya Mars?
Mars, iki rovers, Fırsat ve Merak olmak üzere yedi aktif misyonun hedefi. Ayrıca, bugünün NASA InSight misyonunun Mars’ın iç yapısının ölçümlerini yapacağı Mars’a inmesi planlanıyor. Ardından, planlanan 2020 lansmanlarıyla, hem ESA’nın ExoMars gezgini hem de NASA’nın Mars 2020 gezgini Mars’taki yaşamın kanıtlarını aramak için tasarlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir