Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Ciddi anlamda insanın hayatını ve başarısını etkileyen özgüven eksikliği , özgüven nasıl kazanılır , Özgüven kazanma yolları ile alakalı bir yazı yazmaya çalışacağım. Psikolog değilim sonuçta ama hayat tecrübeme ve birikimime fazlası ile güveniyorum.Bu söylediğim bile öz güven ile alakalı . Bu konuda sizlere doğru yolu göstermeye çalışacağım.

Öz güveni kim nasıl tanımlarsa tanımlasın ben kişinin kendisine olan saygısı olarak tanımlarım.Kendisine saygı duyan insan öz güvenli insandır.Peki neden ? bir insan kendisine herhangi bir konuda saygı duyuyorsa o konuda başarılı olduğunu düşünmektedir.Şunu asla unutmayalım.Aşırı öz güven toplumun yüksek bir yüzdesine belirli bir dönemden sonra sizi tanıyınca itici gelebilir.Sebebi aşırı öz güven insanı çok bilmişliğe yöneltebilir.Buda her zaman sosyal hayatta insanları sıkmıştır.Ortamdan dışlanabilir siniz.Aynı durum öz güvensizlik içinde geçerli.Arkadaşlarınızın yüksek bir bölümü tarafından istenmeyebilirsiniz.

En mantıklı olanı olduğun kadar ,kültürün ve birikimin kadar öz güvenin olsun.Bunun içinde kitap okuyun demeyeceğim. Arkadaş çevrenize ve ilgi alanınıza göre araştırmalar yapın.Kendinizi geliştirmeyi İnternet kullanarak yapabilirsiniz.Kitap okumanın size sağlayamayacağı bir çok şey İnternet’te mevcut.

Özgüven eksikliği insanları pısırık ve panik ataklı yapar.Hayatta hep silik olurlar.İş hayatında başarısız olurlar.İş hayatında hep aynı yerde sayarlar.Çok ileri gidemezler.Her zaman ben yaparım deyin kendinize. Ben başarabilirim deyin.Bunu yaparken aklınızı düz mantıkla kullanın eski birikimleriniz ile sonuçlara ulaşmaya çalışın.

Bir diğer konu hayır demeyi öğrenin.Yüzünüz asla kızarmasın.Heyecanlanmayın.Hayır dersem benim hakkımda ne düşünür demeyin.Zaten bir konuda hayır diyorsunuz diye arkadaşınız size karşı cephe alıyorsa bugüne kadar fazlası ile yüz vermişsinizdir.Hemen oracıkta kendisine yol verin.Sayın okuyucularım bugün ilk işiniz hayır demeyi öğrenmektir.

Eğer ciddi anlamda kendiniz tanımıyorsanız da sıkıntı büyüktür.Eksi yönde yada kötü huylarınızın farkında değilseniz önce kendinizi tanıyın.Kendiniz bile bunları kabul edemiyorsanız orada bir problem vardır.Kendinizi tanımanız bazı şeyleri kabul etmeniz , sizde öz güven eksikliği yaratmaz , öz güven sağlar.Çünkü kendinizi hem artısı hem eksisi ile biliyorsunuz.Ne durumlarda kendinize güveneceğinizi bildiğiniz için doğru bir birey olursunuz.Doğru birey olduğunuzun farkında olmanız hem mutlu edecek hemde öz güven sağlayacaktır.Birde nerede ne yapacağınızı bilmeniz anlamına geliyor.

Başkaları ile asla kendinizi karşılaştırmayın.Onun var benim neden yok ? O böyle ben neden değilim ? Ne yakışıklı yada ne güzel biri ben neden değilim ? diye düşünmeyiniz.Beynini kullanabilen insanlar , zeki insanlar , nerede ne yapacağını bilen insanlar olmak size daha çok katkı sağlayacaktır.Eğer böyle biri olursanız ilk zamanlarda taktir edilmeseniz de zamanla taktir eden insanlar olacak buda size ciddi bir öz güven sağlayacaktır.Hemde doğru anlamda bir öz güven olacak.

Yanlış düşüncelere kapılmamaya çalış. “Bu neden böyle dedi,acaba benim hakkımda böylemi düşünüyor” gibi düşüncelere kapılmamaya çalış.Her zaman gidecek olanın kaybedecek olduğunu düşün duruşundan asla vazgeçme.Hayatında verme konusunda korktuğun tek şey 🙂 TAVİZ olsun.Çünkü Taviz tavizi doğurur derler.Çok düşün ama boş düşünme.Kendini yıpratma.Düşünerek yorulmak güzel bir şeydir. İnsana öz güven verir.Kendinize “beni boş görüyor,ama ben beni biliyorum” dersiniz.Buda zor zamanlarda öz güvenli olmayı öğretir.Ama cidden dolu düşünüyorsanız…

Geçmişinizdeki başarılarınızı hep aklınızda tutun fakat başarısızlıkları unutmayın ama umursamayın da. Geçmiş geleceğin inşasıdır.Zor durumda iken kendinizi bir hiç gibi gördüğünüz öz güvensiz anlarda geçmişinizdeki başarıları hatırlayın.Bu bir iş yerinde hamallık yapıp para kazanmış olmak zoruluk çekmiş olmak bile olabilir.Çünkü oda bir başarıdır.Bu öz güvensiz anlarda arkadaşlarınız ile görüşmeye çalışın ama asla bende böyleydim bu durumu düştüm moralim bozuk vb. gibi konuşmalarla yakın arkadaşınız olsa bile kendinizi alçaltmayın. Her zaman karşınızdakini dinleyin içinizde onu analiz edin tek ve öz konuşun.Kendinizi çok daha iyi hissedeceğinize eminim.Diğer durumda evinize döndüğünüzde neden böyle konuştum diye aklınızdan sürekli sorular geçer ve mutsuz olursunuz.

Bu yazımda sizlere öz güven dışında da bir şeyler katmaya çalıştım.Unutmayın her şey düşünmekte biter.Bu yazımı okumanız,o kadar zaman ayırmanız bile bir azim göstergesidir.Bu bile size öz güven versin.Artık şu andan itibaren değişme vakti.Başarabileceğine inan.

Yazımı sıkılmadan okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir