Su Elektrik Doğalgaz Aboneliği Ne Kadar?

Su Elektrik Doğalgaz Abonelikleri

Yeni bir evin ihtiyaçları hiçbir zaman bitmez ancak bu evde oturmak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken temel bir takım ihtiyaçların karşılanması vardır. Bir evin ihtiyacı olan en büyük şey ise elektrik, su ve doğalgaz abonelikleridir. Bunlar belki tek bir kelimede çok fazla bir şey ifade etmez ancak hepsini yaptırmak zorunda kaldığınız da ise yüklü miktarda ücret tutacağından herkes için sıkıntı yaratacak olan bir meblağ karşımıza çıkacaktır. Çoğu insan burada ne kadar bir ücretle karşılaşacağını bilmez çünkü ev alıp satmak sık yapılan bir şey değildir. Bu nedenle de işlemlerin nasıl gerçekleşeceği konusunda size birkaç önemli bilgi vermek istedik.

Bu yazımızda sizlere yeni bir eve taşınmanız halinde yapacağınız abonelik ücretleri hakkında değerlendirme yapacağız. Burada bilinmesi gereken şey aboneliklerin farklı tarifelerinin de olduğudur. Her abonelikte sizden istesen DASK yani zorunlu deprem sigortasının yapılmış olmasıdır. Bu nedenle bu sigortayı yapmamış iseniz o zaman abonelik işleminizde gerçekleştirilmeyecektir.

ELEKTRİK ABONELİĞİ NE KADAR?

Elektriğe abone olurken sizden ödemeniz gereken 4 adet ücret istenecektir. Bunlar güvence, kesme-açma, dosya bedeli ve de damga vergisi adı altındadır. Güvence bedelinde abonenin elektrik borcunu ödememesi halinde tahsil edilecek olan depozitodur. Çünkü faturasını ödemeyen de bir çok kişi vardır.

Aşağıda 2016 yılına ait olan çeşitli tarifelerin kullanım ücretleri listelenmiştir.

  • 5 kw 122,23 TL

  • 5,5 kw 132,53 TL

  • 6 kw 142,22 TL

  • 9 kw 202,18 TL

SU ABONELİĞİ NE KADAR?

Evlerine ya da iş yerine su aboneliği açmak isteyenlerin de belli bir miktarda depozito ödeme mecburiyetleri vardır. Buradaki bedeller ise dairenin türüne bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu ücreti ister taksitlendirebilir isterseniz de peşin ödeyebilirsiniz. Taksitlendirme yaparsanız bu sizin faturanıza yansıyacaktır. Aşağıda bu alınacak olan depozito bedelleri listelenmiştir.

  • Ev ve daireler hane başına: 175 lira

  • İşyeri, ofis, dükkân 402 liradır.

DOĞAL GAZ ABONELİĞİ NE KADAR?

  • Kombi, ocak ve sıcak su bedeli 479 lira

  • Soba veya kombi bedeli 386 lira

  • Pişirme ve sıcak su 93 lira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir