Terrarium Nedir? Nasıl Yapılır?

Terrarium Ne Demek?

Değerli okuyucularım bugün sizlere terrarium nedir , terrarium nasıl yapılır hakkında detaylı bir anlatım yapacağım.Araştırmalarımı iyice yaptım bir çok kaynağa göz gezdirdim ve hazırım. İnternet de gezerken çizenbayan diye bir internet sitesine denk geldim sanırım hanımefendinin ismi elif tanrıverdi olmalı. Açıkçası bu yazıyı yazma konusunda ondan esinlendim ve kendisine bu konu ile alakalı yazı yazdığı için teşekkür ediyorum.Ben tabi ki kendi yorumumla anlatacağım.

Öncelikle terrarium fiyatları ile ilgili kısa bir dipnot düşeyim.Sonra açıklamalarıma geçeyim.Fiyat aralığı çok geniş olduğunu fark ettim 80 TL ye de var 800 TL ye de.Eğer satın alacaksanız tabi ki.Ama evde kendim yapacağım derseniz biraz yaratıcılığınız olmalı.Tabi deneye yanıla da profesyonelleşip iyi şeyler ortaya çıkarabilirsiniz.

Terrarium nedir ? Normal şartlarda başka iklimde yetişen bitki türlerini kendi evinizde yetiştirmek gibi bir şey.Bunu yaparken fanus yada cam objelere kullanılıyor.sanırım hava alma durumu ile alakalı olmalı.Bu bir workshop işi.Ne kadar tanımı bu da olsa ben daha çok olayı evdeki görsel bir süs yada eve otantik bir ortam katmakta kullanıldığını görüyorum.Olay aslında evde bitki yetiştirme değil evde yarattığınız farklı görünümle alakalı.Şunu da fark ettim cidden eve ayrı bir hava ve görüntü katıyor.

Terrarium nasıl yapılır?

Öncelikle bir genel bilgi vereyim.Cidden bunu yapmak farklı bir el emeği ve tasarımsal bir zeka gerektirdiğini gördüm.Ama zaman geçirmek için cidden zevkli gibi görünüyor.Cidden bunu yaparak hem farklı bir hobi gerçekleştiriyorsunuz hem de mutlu zamanlar geçirirsiniz.Farklı bir heyecan.Hatta biraz zekice düşünürseniz , kendinizi geliştirip iyi şeyler ortaya koyup yaptığınız terrariumları atabilirsiniz.Satış yöntemi olarak internet sizin için güzel bir yol. Instagram sayfası açabilirsiniz terrarium üzerine.Bu tabi size kalmış bir şey.

Terrarium yaparken kullanacağınız ürünler çok farklı sınırı yok ama örnek vermek gerekirse yosun , deniz kumu , çakıl , tropikal ağaçların yaprakları olabilir veya kurumuş bulduğunuz yengeç bile kullanabilirsiniz.Seçimler size kalmış.Yazıda gördüğünüz terrarium örneklerinden olayı çözeceğinize eminim.Böyle yapılır diye anlatmak saçma olur.Benim sunacağım örnek bana göre olur.Siz yukarıda belirttiğim gibi denemeler yapabilirsiniz.Ana yetiştirilecek bitkinin üstünü bile boyayabilirsiniz.Hayal gücünüzü zorlayın yeter ki.

Ama şunu deneyin eskiden pamuğun içinde hatırlarsanız fasulye yetiştirirdik 🙂 ne günlerdi çocukluğum aklıma geldi.Bir okuyucum bu tür bir fantezi ile bir terrarium denesin bence 🙂 Biyolojiyi de o pamuğun içindeki fasulyede öğrenmiştik.Tabi bunu sanırım sadece benim nesil biliyordur 🙂 Yoksa bizim eski pamukta yetiştirilen fasulye terrarium muydu ? Yoksa fen bilgisi öğretmenimiz terrariumu ilk bulan kişi mi acaba ? çok karıştırmayayım bu konuyu kafamda deli sorular oluşuyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir