Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Ülkemizde Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar

Bugün ülkemizde nesli tükenen, tükenmekte olan ve nesli tehlike altında olan yüzlerce canlı türü vardır. Öncelikle maalesef Asya fili, Kafkas bizonu, Asya aslanı, Asya çitası, hazar kaplanı, hubara ve orman horozu gibi canlı türleri 20. Yy itibari ile nesli tükenmiş, soylarına rastlanması neredeyse imkansız olan türleridir. Bununla birlikte Anadolu leoparı, eski dünya kunduzu ve yılan boyun ise ülkemizde tek tük görülmekte olup neslinin tükendiği henüz kesinleşmemiş ama varlıklarının devamı da mucizelere kalmış hayvan türleri olarak sınıflandırabilirsiniz.

Peki, Türkiyede nesli tükenmek üzere olan hayvanlara bir göz atalım;

Kara Akbaba; Kartal ve doğan gurubundan olan bu gündüz kuşu yaşlı ağaçlarda yaşamaktadır. Özellikle Kızılcahamam ve çorum milli parklarında bulunan bu popülasyondan Türkiye genelinden sadece 50 dolaylarında kaldığı bilinmektedir.

Tırtak; Akdeniz ve Karadeniz’de yaşayan bu deniz canlıları 1950’ nin başlarından itibaren sayıları oldukça azalan bir canlı türüdür. Genel anlamda gemi pervaneleri ve balık avcıları onların sonunu yaklaştırmaktadır.

Fare benzeri yedi uyur; Trakya habitatlarında yaşayan, çalılık ve meşelikler de kendine yuva bulan ince tüysüz kuyrukları olan bu yedi uyurlar nesli tehlike altında olan türlerdir.

Dikkuyruk; Göller yöresinde bulunan geniş sazlıklarda yaşayan dikkuyruk Afyon ve Konya’da yaşamını sürdürmektedir. Burdur gölünde de varlığı olan bu canlıların nesli özellikle soğuk hava şartlarından dolayı tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Bayağı bukalemun; Bu canlılar kuzey İzmir de yaşayan türler olup nesli tükenmeye yüz tutmaktadır.

Alageyik; 1960’lı yıllarda varlığına rastlanan alageyik özellikle Antalya bölgesinde yaşayan canlı türüdür. Bilinenlerin aksine günümüzde çok az kalan alageyik sayısı 200 civarındadır.

Acem ceylanı; Urfa Ceylanpınar da koruma altına alınan acem ceylanı özellikle Urfa da 50 – 60 sayısında dolaşmaktadırlar. Toplu hareket eden acem ceylanı nesli tehlike altındadır.

Çizgili sırtlan; Vahşi yaşamda pek görülmeyen çizgili sırtlanlar, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşamaktadırlar. Avlanması yasak olan bu canlı türleri Hatay da koruma altına alınmış ve çiftlikte nesillerinin devamı sağlanmıştır.

Dikenli Anadolu faresi; Silifke ve Çukurova da bulunan orman canlısı Anadolu dikenli faresi nesli tükenmekte olan riskli hayvanlar grubunda yer almaktadır.

Telli turna; Ülkemizde sadece 10 adet kalan telli turnalar maalesef yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bataklıkta yaşayan bu canlılar çayırları da sevmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir